Kategorie e-shopu

Zasilání novinek

Změna v novele zákona o stáčení neznamená, že diagnostické a servisní kabely budou nelegální

Na našem portálu byla minulý týden prezentována tisková zpráva sdružení SOVA pod názvem „Po nabytí účinnosti zákazu stáčení by měla ČOI zkontrolovat firmy nabízející úpravu tachometrů“. Na článek reagovala firma mtaplus, která uvádí výklad na správnou míru. My tuto reakci nyní uvádíme.

Rozumíme tomu, že sdružení SOVA cílí na nelegální úpravy a úpravce tachometrů. Tomu rozumíme a souhlasíme s tím všichni. Důvodem proč ale reagujeme na tento článek je skutečnost, že existuje spousta firem, včetně naší, které nabízejí různé diagnostické a servisní zařízení, s jejichž pomocí lze provádět různé typy úprav jednotek. Od kódování jednotek, kopírování jednotek, přes spárování jednotek k určitému vozidlu apod. Mimo jiné ale lze s nimi měnit stav tachometru. Je to jejich jedna nikoli jediná funkce. Dle článku by bylo možno usoudit, že veškerá servisní zařízení jsou mimo zákon, což není pravda. Možnost zneužití je otázkou právní a to i v dalších skutečnostech jako např. výměna dílu pocházejícího z trestné činnosti, změna stavu počítadla tachometru apod.

 

Rozbor právníka dané novely s ohledem na úpravy tachometru:

 

Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č.56/2001 Sb. se nijak nedotýká výrobců či prodejců zařízení umožňujících provádět změny počítadla ujeté vzdálenosti.

 

Novela je poměrně rozsáhlá, nicméně pokud jde o problém stáčení tachometrů, je toto řešeno pouze v jednom paragrafu-bod 14 § 36 a to v novém odstavci 4, který stanoví, že změny stavu počítadla ujetých kilometrů se nesmí provádět, s výjimkou opravy nebo výměny počítadla. Současně stanoví, že o provedení opravy nebo výměny počítadla musí osoba, která tuto opravu nebo výměnu provedla, vystavit protokol a předat ho provozovateli vozidla. Ten je pak povinen předat protokol STK při nejbližší evidenční kontrole (prakticky při nejbližší pravidelné technické .kontrole). Protokol musí obsahovat náležitosti stanovené zákonem (§36 odst.4).

 

Porušení je přestupkem a je přísně sankcionováno pokutou:

- Nepovolené přetočení …až 500 tis.Kč

- Nevystavení protokolu … až 50 tis. Kč

- Nepředání protokolu STK.. až 10 tis.Kč.

 

recenze motofocus.cz


DomůDomů

KONTAKT

mtaplus s.r.o.   mapa

Herbenova 928/6
709 00 Ostrava

tel.: +420 552 309 039

e-mail: info@mtaplus.cz

nové zboží

Veškeré nové zboží